WordPress i SEO – krok po kroku

SEO WordPress

SEO jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ilość odwiedzin strony internetowej. W tym artykule postaram się wyjaśnić, dlaczego SEO jest tak ważne i jak zadbać o prawidłowe wdrożenie SEO na stronie opartej o WordPress. Mam nadzieję, że przełoży się to na wzrost ruchu organicznego na Twojej stronie internetowej.

SEO WordPress

Jeżeli naprawdę zależy Ci na zwiększeniu ruchu, musisz przede wszystkim postępować zgodnie z dobrymi praktykami i wytycznymi platformy WordPress.

Być może spotkałeś się z opinią, że WordPress to przyjazny ekosystem jeśli chodzi o pozycjonowanie. To prawda, WordPress w standardzie zawiera wiele funkcjonalności, które umożliwiają skuteczne zaistnienie w sieci. Mimo to, istnieje szereg sposobów, dzięki którym, niewielkim nakładem pracy możesz zmaksymalizować efekty pozycjonowania.

Czym jest SEO?

SEO to bardzo rozległe zagadnienie. Ilość tematów związanych z optymalizacją po wyszukiwarki może być przytłaczająca, zwłaszcza dla osób nietechnicznych lub dopiero zaczynających swoją przygodę z SEO. Na szczęście nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. Zacznij od podstawowych technik, dzięki którym od razu będziesz mógł poprawić SEO na swojej stronie.

SEO jest skrótem od angielskich słów Search Engine Optimization i dotyczy różnych technik stosowanych w celu zwiększenia ruchu na stronie. Dzięki optymalizacji strona pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania, co dla wielu witryn jest głównym źródłem nowych użytkowników.

Wyniki wyszukiwania bazują na algorytmach, które przetwarzają treści na Twojej stronie. Działają one w oparciu o pewne wytyczne, które zależą od implementacji silnika wyszukiwarki. Dlatego wyniki proponowane przez Google, mogą różnić się od proponowanych przez inne wyszukiwarki. Twórcy wyszukiwarek udostępniają materiały, informacje i narzędzia, które mają wspomóc właścicieli stron w skutecznym pozycjonowaniu.

Jeżeli Twoja strona nie korzysta z najlepszych praktyk SEO, prawdopodobnie wiele tracisz. W najgorszym przypadku, może ona w ogóle nie pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Podstawy SEO na platformie WordPress

Istnieją oczywiście zaawansowane techniki SEO, których zrozumienie i aplikacja wymaga więcej wiedzy technicznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podwinąć rękawy i wdrożyć samodzielnie przynajmniej te podstawowe. Już to powinno przełożyć się na zauważalne rezultaty w wynikach wyszukiwania.

Tworzenie stron internetowych w zgodzie z wytycznymi SEO, bardzo ułatwia późniejszy proces pozycjonowania. Jeżeli korzystasz z platformy WordPress, nie powinieneś mieć większych problemów z optymalizacją swojej strony.

Widoczność dla wyszukiwarek

Najważniejsze ustawienie, od którego powinieneś zacząć. Jeżeli opcja jest włączona, Twoja strona nie będzie prezentowana w wynikach wyszukiwania. Na szczęście ustawienie można łatwo zmienić w panelu w zakładce Ustawienia > Czytanie > Widoczność dla wyszukiwarek. Aby Twoja witryna poprawnie prezentowała się w wyszukiwarkach opcja ta powinna być odznaczona.

Czytelna struktura adresów URL

Kolejnym istotnym elementem, zarówno dla wyszukiwarek, jak i odwiedzających jest zadbanie o przyjazną strukturę adresów URL.

Rzecz w tym, aby adres strony zawierał czytelny dla ludzi ciąg znaków. Zaleca się aby składał się on ze słów oddzielonych myślnikiem. Adres nie powinien zawierać znaków specjalnych, dużych liter ani polskich znaków.

Spójrzmy na adres aktualnej strony:https://bmilewski.pl/seo/wordpress-seo-krok-po-kroku/

Zauważ, że już na podstawie samego adresu jesteśmy w stanie ocenić czego dotyczy strona.

Wybór najlepszej wtyczki

Repozytorium wtyczek do WordPress’a oferuje szeroki wybór darmowych rozwiązań, które ułatwiają pozycjonowanie stron internetowych. Najpopularniejszymi wtyczkami obecnie są Yoast SEO oraz All in One SEO Pack.

Osobiście skłaniam się ku Yoast SEO, ponieważ posiada wszystkie niezbędne dla mnie funkcjonalności, jednak ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji i wymagań.

To dopiero początek

Przedstawione w powyższym artykule sposoby na poprawę SEO Twojej witryny opartej o WordPress to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Mamy nadzieję, że te klika wskazówek, pomoże zwiększyć ruch na Twojej stronie i zachęci Cię do dalszych poszukiwań informacji na temat SEO. Miejscem od którego warto zacząć, jest oficjalna witryna WordPress oraz poradnik Google.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *