TOP 5 książek, które przeczytałem w 2020

Najlepsze książki 2020 roku

To był nietypowy rok. Światowa pandemia koronawirusa spowodowała, że w zasadzie od marca siedzę na pracy zdalnej. To z kolei wpłynęło na większą ilość wolnego czasu, co zaowocowało większą niż zwykle liczbą przeczytanych książek. W sumie w 2020 udało mi się przeczytać nieco ponad 30 książek. Spośród nich wybrałem 5, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

#1 Sapiens. Od zwierząt do bogów

Yuval Noah Harari - Sapiens od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari – Sapiens od zwierząt do bogów

Książka izraelskiego autora, która zadebiutowała już w 2011 roku. Yuval Noah Harari jest historykiem i wykłada na wydziale nauk humanistycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Harari przede wszystkim opisuje historię człowieka i to w jaki sposób na przestrzeni milionów lat zostaliśmy ukształtowani przez otaczający nas świat. Na tym jednak, nie kończy się ta opowieść. Autor w błyskotliwy sposób uwypukla istotę tego co tworzy nasze życie. W sposób zmuszający do myślenia porusza tematy związane z religią, społeczeństwem, polityką, ekologią, a także sensem życia. Warte uwagi są też pozostałe książki tego autora: 21 lekcji na XXI wiek oraz Homo Deus – Krótka historia jutra.

#2 Wściekły kucharz

Anthony Warner - Wściekły kucharz
Anthony Warner – Wściekły kucharz

Cała prawda o zdrowym jedzeniu i modnych dietach. Tak brzmi podtytuł tej książki i w zasadzie można by na tym zakończyć. Jednak to co zasługuje na uwagę, to sposób w jaki autor równa z ziemią żywieniowych celebrytów. Książka napisana lekkim, zabawnym językiem. Autor już od początku wydaje się być równym gościem. W kolejnych rozdziałach bez skrupułów roznosi w pył teorie blogerów i popularne w ostatnich latach sposoby żywienia. Przy okazji, bazując na ostatnich odkryciach w dziedzinie psychologii, stara się dociec źródła problemu, którym jest przerażająca atrakcyjność tego typu mitów.

Być może osoby, które podobnie jak ja, dokonują świadomych wyborów żywieniowych nie znajdą w tej książce wielu odkrywczych rzeczy. Jednak każdemu, kto zastanawia się czy właściwie się odżywia i czy jakaś dieta może mu pomóc poprawić jakość życia lub osiągnąć cel związany np. ze zrzuceniem wagi, gorąco poleciłbym tą książkę.

#3 Dlaczego śpimy

Matthew Walker - Dlaczego śpimy
Matthew Walker – Dlaczego śpimy

Ksiażka odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące snu. Autor – dr Matthew Walker – naukowiec zajmujący się badaniem mózgu, na podstawie najnowszej wiedzy zdobytej w tej dziedzinie wyjaśnia dlaczego śpimy, czym jest sen i jak jego niedobór wpływa na nasze funkcjonowanie. Ksiażka nie tylko przybliża procesy zachodzące w mózgu podczas snu, ale jest swoistym poradnikiem, który pozwoli polepszyć jakość snu, co jak dowodzi autor, bezpośrednio przekłada się na lepszą jakość życia.

#4 Zachłanny mózg

Sebastien Bohler - Zachłanny mózg
Sebastien Bohler – Zachłanny mózg

Bohaterem tej książki jest prążkowie, obszar w mózgu, na który składają się jądro ogoniaste, skorupa i jądro półleżące. Autor opisuje jak od milionów lat realizuje ono tę samą misję: przetrwać. W kolejnych rodziałach przedstawiana jest smutna aczkolwiek prawdziwa teoria – że istnieć, znaczy konsumować. Jakie są konsekwencje naszego pierwotnego nienasycenia? Czy możemy coś z tym zrobić? Autor zachęca do pracy nad sobą i świadomego życia, ale czy to wystarczy, żeby zapobiec najgorszemu? Czy ciągła pogoń za tym by mieć więcej kiedyś się kończy?

#5 Pokolenie ’89

Jakub Sawulski - Pokolenie '89
Jakub Sawulski – Pokolenie ’89

Prawdziwa piguła informacyjna o stanie gospodarki w naszym kraju. Kim jest pokolenie urodzone w latach ’86 – ’95, jak odnajdujemy się w życiu społecznym, polityce i na rynku pracy? Dlaczego nie zarabiamy tyle co Niemcy? Co przyniósł program 500+ i czy był dobrym pomysłem? I jak wyglądają nasze perspektywty na najbliższe lata? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *